W celu poprawy wyskoku oraz mechaniki l膮dowa艅, wa偶ne jest zrozumienie najpierw ich cz臋艣ci sk艂adowych. Pozwoli to na programowanie obszar贸w, w kt贸rych siatkarz mo偶e by膰 najs艂abszy. Trenerzy cz臋sto odwo艂uj膮 si臋 do ruch贸w si艂owych, a skok w pionie z pewno艣ci膮 pasuje do tej definicji. Bior膮c pod uwag臋, 偶e moc jest produktem si艂y i pr臋dko艣ci, pomocne jest postrzeganie wytwarzania energii jako umiej臋tno艣ci opartej na stosowaniu wysokiego poziomu si艂y i osi膮ganie du偶ej pr臋dko艣ci. Chocia偶 te szczeg贸lne czynniki s膮 cz臋sto omawiane niezale偶nie, w rzeczywisto艣ci s膮 one wsp贸艂zale偶nymi cechami, kt贸re nale偶y zrozumie膰, aby skutecznie poprawi膰 moc w najwi臋kszym stopniu.
CI臉呕KI TRENING SI艁OWY聽
Czasami b艂臋dnie twierdzi si臋, 偶e skakanie bez obci膮偶enia (tj. skakanie tylko z mas膮 cia艂a sportowca) nie wymaga maksymalnych cech si艂owych. Zatem maksymalny trening si艂owy nie przynosi wi臋kszych korzy艣ci, je艣li chodzi o popraw臋 umiej臋tno艣ci skakania. Mo偶e to wynika膰 z faktu, 偶e pr臋dko艣ci szczytowe w poruszaniu si臋 m.in. skoku wertykalnym, w por贸wnaniu z treningiem si艂owym, s膮 stosunkowo niskie. Potrzeba du偶ej si艂y nie jest z natury obserwowalna w samym zadaniu motorycznym jakim jest wyskok pionowy.
Jednak analizuj膮c jest to b艂臋dne stwierdzenie: maksymalna si艂a i metody treningu si艂owego maj膮 dobrze znane skojarzenia ze zdolno艣ci膮 skakania. Jest to koncepcja 艂atwa do wyja艣nienia. Aby poprawi膰 nasze przemieszczanie si臋, sportowcy musz膮 wystartowa膰 z wi臋ksz膮 pr臋dko艣ci膮, kt贸r膮 uzyskuje si臋 poprzez zwi臋kszenie impulsu. Aby zwi臋kszy膰 ten impuls, atleta musi zastosowa膰 wi臋ksz膮 si艂臋 w tym samym czasie lub zastosowa膰 t臋 sam膮 si艂臋 co poprzednio w kr贸tszym czasie, aby uzyska膰 po偶膮dan膮 popraw臋. Wynik jest bezpo艣rednio zwi膮zany z tym, jak szybko sportowiec przyk艂ada t臋 si艂臋 (tempo rozwoju si艂y – RFD).
Trening si艂y maksymalnej rozwija zdolno艣膰 sportowca do stosowania wi臋kszych si艂, a tym samym poprawia jego zdolno艣膰 do szybkiego rozwoju si艂y. Zak艂adaj膮c jednakow膮 mas臋 cia艂a i inne czynniki (np. technik臋), je艣li silniejszy sportowiec przyk艂ada si艂臋 z takim samym wzgl臋dnym tempem jak s艂abszy, w rzeczywisto艣ci b臋dzie to wy偶szy wska藕nik. Silniejszy atleta ma wtedy wy偶sz膮 ca艂kowit膮 zdolno艣膰 rozwoju si艂y w danym czasie i przy wi臋kszym przyspieszeniu zostanie przy艂o偶ona wi臋ksza si艂a, co spowoduje zwi臋kszenie impulsu i lepszy skok w pionie.
MONITORING聽
Wa偶ne jest, aby 艣ledzi膰, tworzy膰 wykresy, oznacza膰 i odnotowywa膰 post臋py sportowca. We wczesnych etapach treningu najskuteczniejsz膮 form膮 treningu dla siatkarza mo偶e by膰 tradycyjny trening si艂owy.聽Zobaczysz du偶y wzrost zdolno艣ci wytwarzania si艂y przy niewielkiej inwestycji czasu. Jednak偶e, gdy sportowiec staje si臋 silniejszy, trening maksymalnej si艂y mo偶e osi膮gn膮膰 punkt coraz mniejszych post臋p贸w. Siatkarz b臋dzie musia艂 inwestowa膰 coraz wi臋cej czasu i wysi艂ku w sw贸j trening, aby uzyska膰 po偶膮dane przyrosty si艂y. Jednak skupiaj膮c si臋 bardziej na rozwijaniu tempa rozwoju si艂y (RFD), sportowiec mo偶e by膰 bardziej wydajny w zakresie swoich zdolno艣ci do wytwarzania si艂y, a trening stanie si臋 znacznie bardziej efektywny.
Podczas szkolenia siatkarzy/siatkarek wa偶ne jest 艣ledzenie post臋p贸w w okre艣lonych kluczowych wska藕nikach wydajno艣ci. Kiedy trener zaczyna dostrzega膰 tendencj臋 malej膮cych zwrot贸w, rozs膮dnie jest nie zmienia膰 膰wicze艅, ale spos贸b, w jaki jest trenowane. Poniewa偶 ka偶dy sportowiec jest inny, wa偶ne jest, aby 艣ledzi膰 indywidualne post臋py i dokonywa膰 zmian w oparciu o indywidualne post臋py lub ich brak.
Metody treningowe maj膮ce na celu popraw臋 maksymalnej si艂y w ruchach takich jak przysiad ze sztang膮 s膮 wa偶nymi 膰wiczeniami og贸lnorozwojowymi, kt贸re nale偶y uwzgl臋dni膰 dla zwi臋kszenia naszej si艂y wzgl臋dnej.
鈿狅笍聽 PODSUMOWUJ膭C
Nie ma dowod贸w sugeruj膮cych, 偶e przyrost si艂y zmniejsza wydajno艣膰 skok贸w, jednak istnieje przyt艂aczaj膮ce poparcie dla faktu, 偶e maksymalna si艂a i moc maj膮 pozytywny wp艂yw na wysoko艣膰 wyskoku, a zwi臋kszanie maksymalnej si艂y skutkuje popraw膮 mocy tym samym wysoko艣ci膮 naszych skok贸w wertykalnych.